piątek, 19 czerwca 2015

Czy jogę można ćwiczyć w fitness klubie?

Coraz częściej w planach treningowych i grafikach klubów fitness pojawiają się zajęcia jogi. Można powiedzieć, że wkracza ona wielkimi krokami w świat fitnessu. Powoli wychodzi już ze wschodniej kultury i na dobre zadomawia się na zachodzie. Dzięki temu coraz więcej osób odkrywa jej wspaniałe efekty. Wciąż jednak można się spotkać z wątpliwościami i przesądami. Po raz kolejny spotkałam się z tym, że nie mogę poprowadzić zajęć, gdyż grupa jest "zbyt katolicka". Od kiedy to religia chrześcijańska zabrania nam dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne? Podobnie wygląda sprawa z przygotowaniem do zajęć. Klienci czują się: nierozciągnięci, niecierpliwi, a co za tym idzie niegotowi do zajęć. Od kiedy należy przyjść odpowiednio wyćwiczonym na jogę?
Źródło KLIKZacznijmy może od początku. Samo słowo "joga" oznacza "zjednoczenie, połączenie". Jest to technika mająca za zadanie połączyć nasze ciało, umysł i ducha w jedno. Filozofia ta ma ponad 5 tys lat i miała na celu polepszenie jakości życia. Był to styl dzięki któremu wielu mieszkańcom dawnych Indii udawało się spokojnie przeżyć. Obecnie jogę można podzielić na cztery grupy: 

 • Bhakti Joga - modlitwa i kult Boga,
 • Jnana Joga - skupienie się na mądrości i wiedzy,
 • Karma Joga - joga czynu i bezinteresownego działania,
 • Raja Joga - kontrola nad ciałem i duchem.

Kierunki te odbywają się pod okiem mistrza i wymagają poświęcenia wielu lat (jak i nie całego życia), aby zrozumieć istotę danej ścieżki. Zupełnie oddzielną grupą jest Hatha Yoga, która zorientowana jest na ciało. Do tej grupy zaliczamy wiele kierunków*, jak:

 • Joga Integralna - duża uwaga na medytacji i kontakcie ze samym sobą
 • Iyengar Joga - precyzyjne wykonywanie asan, dłuższe siedzenie w pozycji, często prozdrowotne - lecznicze, ćwiczenia z pomocami (klocki, koce, wałki, paski, drabinki)
 • Kriya Joga - zorientowane na sferę duchową,  a także ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia całego ciała
 • Kundalini Joga - ćwiczenia całego ciała, ćwiczenia oddechowe, śpiewanie mantr i wiedza o odżywianiu
 • Sivananda Joga - medytacja i nauka o odżywianiu
 • Vini Joga - nauczanie "jeden na jeden" i indywidualna opieka mistrza
 • Ashtanga Vinyasa Joga - pełna siły zorientowana na ciało
*Więcej o kierunkach w jodze możesz przeczytać TUTAJ


I właśnie Hatha Yoga jest coraz bardziej popularna w klubach i studiach. Dobry nauczyciel odpowiednio wprowadzi we wszystkie ćwiczenia. Należy jedynie wybrać styl, który nas interesuje i poziom, który w danym momencie będzie dla nas najlepszy. Chociaż sama jestem nauczycielką to uważam, że jeśli zależy nam na profesjonalnych zajęciach jogi warto omijać kluby fitness. Ciągła rotacja klientów uniemożliwia prowadzenie zajęć według poziomów. Ciężko też od odpowiednio wyciszoną, czystą salę, gdzie możemy skupić się na ćwiczeniach i relaksie. Oczywiście są perełki, gdzie klub zadbał o atmosferę i warunki. Niestety takie miejsca zdarzają się bardzo rzadko.

Jeśli wybierzemy się na takie zajęcia to warto zapytać nauczyciela na jaki rodzaj jogi przyszliśmy. Odpowiedzieć "Hatha Joga" bądź "ogólne zajęcia" mogą jedynie świadczyć o braku odpowiedniego wykształcenia instruktora. Pamiętajcie, że to wasze ciało i nie inwestujcie w bylejakość. Nie bójmy się pytać i poszukiwać. Nie ma w tym nic złego. Nie skreślajmy jednak jogi ze swojej listy treningów, gdyż raz czy dwa trafiliśmy na nieudane zajęcia. Szukaj a znajdziesz. 

1 komentarz:

 1. Pouczające. to dziwne jak często w moich kręgach powstają takie obiekcje.
  Choć "w ogólnikach" tezę twojego wpisu znałem.
  Teraz będe posiadał konkretne terminy - których mogę zawsze użyć.

  OdpowiedzUsuń