sobota, 9 maja 2015

Rodzaje Jogi

W ostatnim czasie zaszło u mnie sporo zmian. W szczególnie życiu zawodowym. Obecnie jestem instruktorką na pełen etat i zajmuje się tylko i wyłącznie prowadzeniem zajęć. Czy to była dobra decyzja? Czas pokaże. Ja jednak się nie poddaję i cały czas prowadzę poszukiwania idealnego treningu dla ciała i duszy. Jak już wspominałam na łamach tego bloga rozpoczęłam edukację w kierunku jogi. Sama joga to temat rzeka. Bowiem jej rodzajów i kierunków jest bardzo wiele. Dlatego rozmawiając z kimś o jodze warto się upewnić, że tematem jest ten sam rodzaj praktyki. Słyszę bowiem często, że jest to rozciąganie. Innym razem, że oddychanie, a jeszcze innym, że styl życia. Czym jest więc naprawdę? Na czym polega? Czy trzeba medytować, aby ćwiczyć jogę? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym poście. 

Joga metodą B.K.S. Iyengar
B.K.S urodził się na początku XX w. w Indiach. Jest uważany za "ojca współczesnej " jogi jako że pierwszy zebrał wszystkie informacje w jednej publikacji zwanej "Światło Jogi". Opracował nie tylko schemat ćwiczeń, ale także system nauczania jogi od samego początku. Jogę traktował jako zawód. W wywiadach wypowiadał się, że bycie nauczycielem jogi było dla niego zwykłą pracą. Musiał bowiem jakoś utrzymać rodzinę. Pracą, której poświęcił się całkowicie i głęboko. Joga według metody Iyengara składa się z ośmiu stopni. Oznacza to, że student powinien się skupiać także na rozwoju osobistym, oddychaniu, medytacji i ćwiczeniach. Według niego joga nie polega jedynie na ćwiczeniach, ale jest to styl życia, filozofia, która ma za zadanie wznieść nas w bardziej duchowy stan. Wybierając się na zajęcia jogi Iyengarowskiej można spodziewać się dłuższego zatrzymania w pozycji, opanowania najpierw asan stojących, dopiero później siadów, skłonów, skrętów czy pozycji odwróconych. W tej metodzie można spotkać ćwiczenia oddechowe (pranayama), a każda z asan jest swoistą medytacją. Głównym celem tego rodzaju jogi jest połączenie ciała, ducha i umysłu w stabilnych asanach. Ponadto B.K.S. Iyengar zajmował się leczeniem poprzez jogę. Dlatego każdą z pozycji starał się dostosować do indywidualnych potrzeb. W tej metodzie możecie spotkać się z takimi pomocami jak kostki, paski, wałki czy koce. Magazyn "Time" uznał go za jedną z najbardziej wpływowych osób XX wieku. Iyengar zmarł w 2014 roku w wieku 96 lat. Jego nauki są kontynuowane przez córkę oraz jego uczniów. 
Źródło KLIK


Ashtanga Vinyasa Yoga
Ashtanga Vinyasa Yoga w skrócie nazywana jest ashtangą. Za jej unormowanie i spopularyzowanie odpowiedzialny jest Sri K.Pattabhi Jois, który urodził się w Indiach w 1915 roku. W połowie XX wieku założył Instytut w miejscowości Mysore, która do dziś jest kolebką miłośników ashtangi. Ten styl jest dość wymagający i należy do najcięższych form jogi. W odróżnieniu do statycznej metody Iyengara, ashtanga opiera się na dynamicznych ruchach zwanych Vinyasami. Każdą asanę wykonuje się na wdechu / wydechu stąd też ashtanga nazywana jest medytacją w ruchu. Oddech pełni tu ogromną rolę. Nazywany jest on oddechem Ujjayi, który słyszalny jest nawet dla osób z zewnątrz (stąd też potoczna nazwa "oddechem oceanicznym").
Zajęcia ashtangi mają ściśle określoną sekwencję, którą się rozwija wraz z zaawansowaniem. Stąd też praktyka składa się z 4 głównych części:
1. Serie Otwierające Praktykę - jest to od 8 do 10 Powitań Słońca oraz kilka stojących asan
2. Jedna z 6 Głównych serii - każda z części wykonywana jest innego dnia tygodnia; stąd też ashtangę praktykuje się sześć dni w tygodniu ( z wyłączeniem soboty). 
3. Wygięcia do tyłu
4. Sekwencje końcowe zakończone relaksacją w Savasanie. 
Bardzo często w praktyce jogi spotkać się można z określeniem Mysore Style. Jest to praktyka własna, gdzie uczeń wykonuje wszystko we własnym tempie. Styl ten rzadko jest spotykany w zachodnich klubach jogi, gdyż praktyka może trwać od godziny do nawet trzech. Wszystko zależy od możliwości ćwiczącego.
Ashtanga jest obecnie niezwykle spopularyzowana. Przyczyniła się do tego Kino Macgregor, która zaczęła promować tę dynamiczną formę jogi. Wszystkie pozycje są niezwykle zjawiskowe i zahaczają o pokazy akrobatyki. Należy jednak pamiętać, że na wszystkich filmach czy zdjęciach są osoby, które praktykują od kilkudziesięciu lat. 
Źródło KLIK
Vinyasa Power Yoga
Vinyasa Power Yoga jest nazywana "dzieckiem ashtangi". Została utworzona na początku lat 90-tych w USA przez Bryana Kesta, B. Bendera Bircha oraz Barona Baptiste. Ci mistrzowie postanowili stworzyć nową koncepcję jogi, która byłaby bardziej przystępna dla mieszkańców Zachodu. Stąd znacznie zmniejszyli część medytacyjną, mantrową i oddechową. Ponadto zrezygnowali ze ścisłych sekwencji dzięki czemu uczestniczyć w praktyce może każdy bez względy na stopień zaawansowania. Podobnie jak ashtanga, Vinyasa synchronizuje i łączy w całość poszczególne pozycje (asany) i techniki oddechowe w jeden płynny "flow". Dana sekwencja zależy od stopnia zaawansowania i inwencji ćwiczącego. Oczywiście cała praktyka dzieli się na części, ale jest znacznie bardziej elastyczna. 
Źródło KLIK
Kundalini Yoga
Jedna z najbardziej tajemniczych i ezoterycznych rodzajów jogi polegających na rozwoju i doskonaleniu duchowym. Nie ma tu ćwiczeń fizycznych (asan), ale jest pobudzanie siły, która drzemie u podstawy kręgosłupa. 
"W trakcie praktyki jogi energia ta jest stopniowo pobudzana i kierowana do góry wzdłuż kręgosłupa, a dokładniej wzdłuż środkowego kanału ciała energetycznego zwanego Shushumna. Kundalini podąża wzdłuż Shushumny do miejsca, które w ciele fizycznym jest gruczołem szyszynki w środkowej części mózgu. Na tym poziomie osiągnięcie świadomości jest procesem chemicznym. Proces ten opisany jest w klasycznych podręcznikach jogi, mistycznym językiem w Wedach i Upanishadach, lub przekazywany uczniowi bezpośrednio przez nauczyciela."
Źródło tekstu KLIK

Bikram Yoga
Bikram Yoga inaczej nazywana Hot Yoga polega na wykonywanych ćwiczeniach w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach nagrzanych do 40 stopni Celcjusza, w których panuje 50% wilgotność. Do jej spopularyzowania przyłożył się Bikram Choundhury, który urodził się w Indiach, ale dopiero po przeprowadzce do USA zajął się praktyką Hot Yogi. Jest to dynamiczna i intensywna praktyka, która wymaga sprawności i wytrzymałości. Wysoka temperatura ułatwia usuwanie toksyn, a także zwiększa elastyczność mięśni. Ponadto Bikram Yoga charakteryzuje się dużą ilością spalanych kalorii, a co za tym idzie utrata wagi. 
Jedna sesja trwa 90 minut i składa się z cyklu 26 asan wykonywanego dwukrotnie. Kolejność wykonywanych ćwiczeń jest ściśle określona i zawsze taka sama. 
Sam autor dzięki opatentowaniu tej metody stał się milionerem i często krytykowany jest za pociąg do materialnej rozpusty - co jest niezgodne z podstawą filozofii yogi. 
Źródło KILK

Współczesne twory
Może podtytuł brzmi dość obraźliwie, ale wydaje mi się, że jest dość trafny. W związku z tym, że joga dotarła już do Zachodu i się tam nieźle zadomowiła zaczęły powstawać coraz to nowe ścieżki i sposoby na ćwiczenia. Jednym z nich jest Strala Yoga opatentowana przez amerykańską yoginkę Tarę Stile (KILK). Można też spotkać PiYo co jest skrótem od Pilates Yoga. Styl ćwiczeń promuje firma Beachbody pod czujnym okiem amerykańskiej instruktorki fitness Chalene Johnson (KILK). Mamy już jogę na hamakach nazywaną Antygravity Yoga lub Aerial Yoga (KILK). Coraz bardziej popularna jest także Acroyoga - wykonywana w parach. W Polsce jej promocją zajmuje się Marta Witecka (KILK). Bardzo możliwe, że właśnie w tej chwili powstaje jakaś nowa metoda, o której usłyszymy za jakiś czas. Jednak to są już bardziej ćwiczenia z elementami jogi niż ta pierwotna praktyka. 

A wy macie swój ulubiony styl?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz